Χρυσές Σφαίρες 2019: Όλοι οι νικητές

111

Πρόβα για τα Oscar αποτέλεσε η χτεσινοβραδινή απονομή των 76ων Χρυσών Σφαιρών και οι νικητές στις κατηγορίες κινηματογράφου και τηλεόρασης μπορούμε να πούμε πως ήταν οι αναμενόμενοι. Τα Bohemian Rhapsody, το Green Book και η Roma κέρδισαν από δύο βραβεία η κάθε ταινία ξεχωριστά, με τη βιογραφία των Queen να κερδίζει τόσο το Α’Ανδρικό όσο και το Καλύτερο Δράμα, νικώντας το A Star Is Born. Ο Mahershala Ali, βραβεύτηκε για ακόμη μια φορά με την Χρυσή Σφαίρα β’ ανδρικού ρόλου και το Green Book με εκείνη του Καλύτερου Σεναρίου, ενώ ο Alfonso Cuaron έλαβε τον τίτλο του Καλύτερου Σκηνοθέτη και το Roma εκείνο της Καλύτερης Ξενόγλωσσης Ταινίας.

Η Glenn Close και η Olivia Colman κέρδισαν τις Χρυσές Σφαίρες Α’ Γυναικείου Ρόλου σε Δράμα και Κωμωδία/Μιούζικαλ αντίστοιχα, ενώ η Regina King εκείνη του Β΄γυναικείου. Η Χρυσή Σφαίρα Καλύτερου Τραγουδιού πήγε στο κομμάτι “Shallow” του A Star Is Born ενώ το Καλύτερο Score στον Justin Hurwitz για τη μουσική του First Man. Το Vice του Adam McKay αποχώρησε με μόλις 1 νίκη παρά τις 6 συνολικά υποψηφιότητες, ακολουθώντας τη Mary Poppins των Emily Blunt και Rob Marshall.

Στην κατηγορία “Τηλεόραση και τις τηλεοπτικές σειρές” τα “The Assassination of Gianni Versace: American Crime Story” και “The Kominsky Method” κέρδισαν από δύο Χρυσές Σφαίρες, ενώ οι Richard Madden, Sandra Oh και Darren Criss κέρδισαν για τις ερμηνείες τους, στους πρωταγωνιστικούς ρόλους. Η Patricia Arquette ήταν η έκπληξη της βραδιάς στερώντας από την Amy Adams την τρίτη της νίκη για τα Αιχμηρά Αντικείμενα του Jean Marc Valee, με την Patricia Clarkson να κερδίζει στη κατηγορία Β’ Γυναικείου ρόλου για την ίδια σειρά.

Αναλυτικά όλες οι υποψηφιότητες και οι νικητές των 76ων Χρυσών Σφαιρών 2019.

Κατηγορία: Κινηματογράφος

Καλύτερη Ταινία — Δράμα

Black Panther
Blackkklansman
Bohemian Rhapsody (winner)
If Beale Street Could Talk
A Star Is Born

Καλύτερη Ταινία — Κωμωδία η Μιούζικαλ

Crazy Rich Asians
The Favourite
Green Book (winner)
Mary Poppins Returns
Vice

Καλύτερη Ερμηνεία Α’ Ανδρικού ρόλου — Δράμα

Bradley Cooper (A Star is Born)
Willem Defoe (At Eternity’s Gate)
Lucas Hedges (Boy Erased)
Rami Malek (Bohemian Rhapsody) (winner)
John David Washington (BlacKkKlansman)

Καλύτερη Ερμηνεία Α’ Γυναικείου ρόλου — Δράμα

Glenn Close (The Wife) (νίκη)
Lady Gaga (A Star Is Born)
Nicole Kidman (Destroyer)
Melissa McCarthy (Can You Ever Forgive Me?)
Rosamund Pike (A Private War)

Καλύτερη Ερμηνεία Α’ Ανδρικού ρόλου — Μιούζικαλ ή Κωμωδία

Christian Bale (Vice) (winner)
Lin Manuel Miranda (Mary Poppins Returns)
Viggo Mortensen (Green Book)
Robert Redford (The Old Man and The Gun)
John C. Reilly (Stan and Ollie)

Καλύτερη Ερμηνεία Α’ Γυναικείου ρόλου — Μιούζικαλ ή Κωμωδία

Emily Blunt (Mary Poppins Returns)
Olivia Colman (The Favourite) (winner)
Esie Fisher (Eighth Grade)
Charlize Theron (Tully)
Constance Wu (Crazy Rich Asians)

Καλύτερη Ερμηνεία ηθοποιού β’ Ανδρικού Ρόλου

Mahershala Ali (Green Book) (winner)
Timothée Chalamet (Beautiful Boy)
Adam Driver (BlacKkKlansman)
Richard E. Grant (Can You Ever Forgive Me?)
Sam Rockwell (Vice)

Καλύτερη Ερμηνεία ηθοποιού β’ Γυναικείου Ρόλου

Amy Adams (Vice)
Claire Foy (First Man)
Regina King (If Beale Street Could Talk) (winner)
Emma Stone (The Favourite)
Rachel Weisz (The Favourite)

Καλύτερος Σκηνοθέτης – Ταινία

Bradley Cooper (A Star Is Born)
Alfonso Cuarón (Roma) (νίκη)
Peter Farrelly (Green Book)
Spike Lee (BlacKkKlansman)
Adam McKay (Vice)

Καλύτερο Σενάριο — Ταινία

Alfonso Cuaron (Roma)
Deborah Davis and Tony McNamara (The Favourite)
Barry Jenkins (If Beale Street Could Talk)
Adam McKay (Vice)
Peter Farrelly Nick Vallelonga, Brian Currie (Green Book) (winner)

Καλύτερη Ταινία — Κινουμένων Σχεδίων

Incredibles 2
Isle of Dogs
Mirai
Ralph Breaks the Internet
Spider-man: Into the Spider-Verse (winner)

Καλύτερη Ξενόγλωσση Ταινία

Capernaum
Girl
Never Look Away
Roma (winner)
Shoplifters

Καλύτερη Μουσική Επένδυση σε Ταινία

Marco Beltrami (A Quiet Place)
Alexandre Desplat (Isle of Dogs)
Ludwig Göransson (Black Panther)
Justin Hurwitz (First Man) (winner)
Marc Shaiman (Mary Poppins Returns)

Καλύτερο Τραγούδι σε Ταινία

“All the Stars” (Black Panther)
“Girl in the Movies” (Dumplin’)
“Requiem for a Private War” (A Private War)
“Revelation” (Boy Erased)
“Shallow” (A Star is Born) (winner)

Κατηγορία: Τηλεόραση

Καλύτερη Σειρά — Δράμα

The Americans (FX) (winner)
Bodyguard (Netflix)
Homecoming (Amazon)
Killing Eve (BBC America)
Pose (FX)

Καλύτερη Σειρά — Μιούζικαλ ή Κωμωδία

Barry (HBO)
Kidding (Showtime)
The Good Place (NBC)
The Kominsky Method (Netflix) (winner)
Marvelous Mrs. Maisel (Amazon)

Καλύτερη Μίνι Σειρά ή Ταινία για την Τηλεόραση

The Alienist (TNT)
The Assassination of Gianni Versace: American Crime Story (FX) (winner)
Escape at Dannemora (Showtime)
Sharp Objects (HBO)
A Very English Scandal (Amazon)

Καλύτερη Ανδρική Ερμηνεία σε Τηλεοπτική Σειρά — Δράμα

Jason Bateman (Ozark)
Stephan James (Homecoming)
Richard Madden (The Bodyguard) (winner)
Billy Porter (Pose)
Matthew Rhys (The Americans)

Καλύτερη Γυναικεία Ερμηνεία σε Τηλεοπτική Σειρά — Δράμα

Amy Adams (Sharp Objects)
Patricia Arquette (Escape at Dannemora)
Sandra Oh (Killing Eve) (winner)
Julia Roberts (Homecoming)
Kerri Russell (The Americans)

Καλύτερη Ερμηνεία Ηθοποιού (Άνδρα) σε Τηλεοπτική Σειρά — Μιούζικαλ ή Κωμωδία

Sascha Baron Cohen (This is America)
Jim Carrey (Kidding)
Michael Douglas (The Kominsky Method) (winner)
Donald Glover (Atlanta)
Bill Hader (Barry)

Καλύτερη Ερμηνεία Ηθοποιού (Γυναίκα) σε Τηλεοπτική Σειρά — Μιούζικαλ ή Κωμωδία

Kristen Bell (The Good Place)
Candice Bergen (Murphy Brown)
Alison Brie (Glow)
Rachel Broshnahan (The Marvelous Mrs. Maisel) (winner)
Debra Messing (Will & Grace)

Καλύτερη Ανδρική Ερμηνεία σε μίνι σειρά ή ταινία για την Τηλεόραση

Antonio Banderas (Genius: Picasso)
Daniel Bruhl (The Alieniest)
Darren Criss (The Assassination of Gianni Versace: American Crime Story) (winner)
Benedict CUmberbatch (Patrick Melrose)
Hugh Grant (A Very English Scandal)

Καλύτερη Γυναικεία Ερμηνεία σε μίνι σειρά ή ταινία για την Τηλεόραση

Amy Adams (Sharp Objects)
Patricia Arquette (Escape at Dannemora) (winner)
Connie Britton (Dirty John)
Laura Dern (The Tale)
Regina King (Seven Seconds)

Καλύτερη Ανδρική Ερμηνεία β΄ρόλου σε Σειρές, Μίνι Σειρές, ή Ταινία για την Τηλεόραση

Alan Arkin (The Kominsky Method)
Kieran Culkin (Succession)
Edgar Ramirez (The Assassination of Gianni Versace: American Crime Story)
Ben Whishaw (A Very English Scandal) (winner)
Henry Winkler (Barry)

Καλύτερη Γυναικεία Ερμηνεία β΄ρόλου σε Σειρές, Μίνι Σειρές ή Ταινία για την Τηλεόραση

Alex Borstein (The Marvelous Mrs. Maisel)
Patricia Clarkson (Sharp Objects) (winner)
Penelope Cruz (The Assassination of Gianni Versace: American Crime Story)
Thandie Newton (Westworld)
Yvonne Strahovski (The Handmaid’s Tale)